Якби першокурсникові показали не список дисциплін, які йому належить освоїти за роки навчання, а повну, розгорнуту програму навчання по всіх предметах – він би, напевно, злегка здивувався. Солідний багатосторінковий талмуд вразив би вчорашнього школяра малозрозумілими термінами і, на перший погляд, не зовсім виразними словосполученнями. А якщо оголосити йому, що все це і ще масу інших речей він після закінчення вузу знатиме напам’ять, розповідатиме спросоння будь-яке формулювання, доведе будь-яку теорему або, наприклад, пригадає латинські назви і розміри кожної кісточки свого анатомічного скелета – він не те щоб не повірить в свої здібності здолати таку глибу інформації, але напевно поставить собі питання: навіщо? Невже коли-небудь в житті весь цей науковий багаж буде потрібен?!
Знав би він, скільки коштовної інформації залишається поза учбовою програмою! Кожен доцент, а тим більше професор, в глибині душі сподівається, що студенти прийшли на їх лекції за знаннями, і старається, наскільки дозволяють час і його власний науковий багаж, розширити і поглибити пізнання старанних хлопчиськ і дівчат, далеко виходячи за рамки програми курсу. А потім на заліках, іспитах, семінарах дивуються: я ж все це Вам виразно розтлумачував, невже важко просто повторити?
Хіба то важко? Ні, будемо чесними – неможливо! Всі ті книги, методички, довідники, атласи, альбоми, статті в наукових журналах, мультимедійні посібники і інтернет-сайти, які перераховані в учбових програмах і рекомендовані на лекціях студентам, неможливо не лише вивчити або хоч би законспектувати — їх стільки, що неможливо навіть перегорнути.
Не можна обійняти неосяжне. Навіть дипломований фахівець широкого профілю не може знати все. Фахівець вузького профілю, що поглиблено вивчив пару суміжних дисциплін, – тим більше. Тому що рішення найчастіше знаходяться на зіткненні наук. Тому що об’єм інформації, накопиченої людством, за останніх 20 років подвоївся. Наступне подвоєння очікується років отак через 10-12. Якраз на той час, коли сьогоднішній першокурсник отримає диплом, пройдете стадію молодого фахівця і отримає повне право самостійно приймати відповідальні рішення в об’ємі доручених йому посадових обов’язків. Чи зможе він через 10 років, після успішного закінчення вузу, вирішувати поставлені завдання, спираючись на суму знань, отриманих за роки навчання? На жаль, навіть червоний диплом не врятує, якщо студент засвоював знання, а не вчився їх здобувати.
Користуватися шпаргалками і конспектами на заліках і іспитах категорично забороняється. Це знають всі першокурсники. Але якщо їм пощастить, вони зустрінуть, сучасного викладача, який сам принесе на іспит купу літератури і в разі скрути запропонує студенту скористатися будь-якою з цих книг або навіть сходити в бібліотеку, залізти в Інтернет, проконсультуватися де лише зможе, щоб в заданий термін знайти відповідь і виразно викласти проблему, що торкнулася. Такий урок коштує вдвічі дорожче. По-перше, свою відповідь студент дійсно запам’ятає на все життя. По-друге, він доведе своє уміння добувати і аналізувати інформацію, покаже, що він не зубрила, а дійсно знається на предметі, з якого проходить атестація.
Знання забуваються і застарівають, уміння залишається надовго і виручить в будь-якій ситуації. Не сума знань, не гола ерудиція визначає цінність випускника вузу, а те, наскільки він навчився вчитися, працювати з інформацією і спеціальною літературою, аналізувати і ефективно використовувати отримані результати. Базові, фундаментальні знання за фахом потрібно засвоїти на зубок, — це закон. Потрібно опанувати методологію професії, виробити професійне (наприклад, інженерне або економічне) мислення. Останнє – у міру здібностей і реальних можливостей конкретної людини, особливостей його пам’яті.
Чи можна вважати негожим, якщо студент переписав у колеги лабораторну, скомпілював з десятка інтернетівських рефератів наукову доповідь, а креслення або навіть курсову замовив старшокурсникам, що підробляють на цьому терені? Головне, щоб в представленому їм матеріалі сам він досконально розібрався і зумів відстояти перед екзаменатором правильність запропонованих рішень. Студенти денного вчення лише виходять на ці технології, а заочники вже давно і міцно їх освоїли – без збитку для якості підготовки по вибраній професії.
І це нормально, це відповідає духу часу. Таблицю множення знати потрібно. А таблиці Брадіса і логарифмічну лінійку успішно витіснив калькулятор. Методички по багатьом типовим інженерним розрахункам трансформувалися в комп’ютерні програми. Але принципи розрахунку знати потрібно – адже в машину потрібно правильно внести вихідні дані і грамотно оцінити видані нею результати. Комп’ютер вирішує, але відповідати Вам!
Складніші завдання, якщо сумніваєтеся в своїх знаннях і не маєте конкретного досвіду, є резон доручати кваліфікованим фахівцям, які професійно займаються даною проблемою, відстежують новітню інформацію, мають реальний досвід. Професіонали економлять ваш час, пропонують грамотні, ефективні рішення, зменшують ризик невдачі, а головне – беруть відповідальність на себе! Вам залишиться правильно сформулювати завдання, оцінити запропоноване рішення і скористатися результатами. У світовій практиці це називається кооперацією, партнерством, стосунками підряду. Мета досягнута, і Ваш авторитет і компетентність від цієї співпраці не лише не постраждають, а навпаки, зміцняться. Адже Ви змогли знайти і залучити до рішення задачі тих, хто зумів вирішити її щонайкраще. Максимально ефективно розпорядилися ресурсами, головний з яких – час.
(Т) «Інформаційні послуги» (С) РОСДИПЛОМ

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *